Bezpečný internet

15.12.2012 13:26

Lenka Hronková z Schindler-Systems pro Chocholík: Jak mohou rodiče aktivně vytvářet bezpečný internet pro svoje děti?

"Internet je velkým lákadlem a zajímavým zdrojem informací nejen pro dospělé, ale i pro děti. S troškou šikovnosti se na něm dá najít mnoho užitečných informací ke studiu, koníčkům, sportu či získat nové přátele a poznatky. I děti předškolního věku tak mohou být velmi snadno na dosah celému světu.

S tím však souvisí i potencionální problém v podobě možného přístupu na webové stránky, které jsou díky svému obsahu pro děti zcela nevhodné. Děti, kterým ještě například slovo gambler nic neříká, se mohou rychle dostat ze stránek s nevinnými on-line hrami pro děti na stránky se sázkami, erotikou apod.

Starší děti, které jsou již mnohem zvídavější, se tyto stránky snaží najít již cíleně podle nejrůznějších hesel, co slyšeli od kamarádů, a tak zadávají do vyhledávačů hesla jako sex, porno, drogy atd.

Nejen rodiče, ale i školy, knihovny a další instituce a organizace, které pracují s dětmi a umožňují jim přístup na internet, by se v této záležitosti měli zachovat zodpovědně a podniknout konkrétní kroky pro fungování internetu bezpečného pro děti.

Jednou ze snadných možností řešení tohoto problému, která je dostupná zdarma, je v tomto případě aplikace www.i-bezpecne.cz. V její databázi je více než milion domén tříděných do kategorií, které můžete dle Vašeho uvážení sami povolit či zakázat, a omezit tak přístup na webové stránky nevhodné pro Vaše děti."

Další informace o tématu bezpečný internet může rodič získat na portálech a prostřednictvím projektů:

www.bezpecnyinternet.cz

www.e-bezpeci.cz

www.safeinternet.cz

 https://tyyo.ceskatelevize.cz/pro-rodice/bezpecnost

Rádio Proglas/ pořad Kafemlýnek: Bezpečný internet pro děti, 22.3.2011 - pro rodiče, kteří raději poslouchají, než brouzdají.

Milí rodiče, nebuďte slepí a zajímejte se, v jakém virtuálním prostředí se pohybuje Vaše dítě.